old books are standing side by side

Историја

Историја на Hyundai Motors Company од 1967 до денес
2018

2018

2018

  • Претставени четири клучни технологии и спецификации за "in- vehicle" со Cisco
  • Претставен NEXO next generation FCEV модел на 2018 CES
  • Претставени новите модели Veloster и Veloster N
  • Успешни автономни возачки тестови на 190 км автопат Seoul-Pyeongchang
  • NEXO FCEV моделот го изврши најдолгото возење на светот меѓу FCEV
  • Лансиран нов модел Veloster
  • Лансирана четвртата генерација на Santa Fe модел
  • Објавена Sensuous Sportiness next generation дизајн насока
  • Објавен концепт автомобил Le Fil Rouge, HDC-1 модел
  • Претставен Kona Electric првиот компактен SUV EV модел во светот
2017

2017

2017

  • Објавени три насоки за идна мобилност на CES 2017
  • Формиран сојуз за развој на горивни ќелии со дванаесет глобални играчи
  • Лансиран моделот IONIQ Plug-in
  • Објавен концепт за електрични возила со горивни ќелии
  • Лансиран моделот Sonata New Rise
  • Лансиран нов модел Grandeur Hybrid
  • Објавен концепт моделот Genesis GV80
  • i30 N се натпреваруваше во ADAC Цирих на 24-часовна трка
  • Соработка со Baidu, најголем интернет провајдер во Кина
  • Лансиран моделот Sonata New Rise Plug-In Hybrid
  • Развиена сервер технологија за препознавање глас
  • Почна производство во фабрика во Кина
  • Објавен модел next-generation FCEV
  • Објавен i30 N, првиот N-модел со високи перформанси
  • Лансиран моделот Genesis G70
  • Отворен Hyundai Motorstudio Пекинг
  • Основан Hyundai Cradle Open Innovation Center во Silicon Valley
  • 3.3 Lambda T-Gdi се вклучени во десетте најдобри мотори на Ward
2016

2016

2016

  • Лансиран IONIQ eco-friendly хибриден автомобил
  • Формиран сојуз за развој на горивни ќелии со дванаесет глобални играчи
  • Објавена стратегија за развој на поврзан автомобил
  • Започна продажбата на Genesis G80 модел
  • Отворен Hyundai Motorstudio Hanam
  • Рангиран триесет и петти во Interbrand пласман на светски брендови
  • Завршенa изградба на фабрика во Cangzhou, Кина
  • Лансиран Genesis G80 спортски модел
  • Потпишан договор за изградба на голем центар за податоци во Guizhou Province, Кина
  • Вкупниот извоз на над четириесетгодишен период достигна 23.630.000
  • 1.4L турбополнет DOHC 4-цилиндричен мотор вклучен во 10 најдобри мотори на Ward
  • Моделот IONIQ EV беше подложен на дневни и ноќни тест возења во Лас Вегас
2015

2015

2015

  • Откривање на Sonata Plug-in Hybrid
  • Основање на Hyundai Motor студио во Москва
  • Учество на i20 во WRC, освојувајќи второ место во Rally Sweden
  • Лансирање на Sonata Turbo
  • Лансирање на All-new Tucson
  • Лансирање на mid-duty камион, All-new Mighty
  • Демонстрација на електричен автобус со горивни ќелии со нулта емисија
  • Кумулативното производство на HMI надминува 6 милиони единици
  • Лансирање на All-new Elantra
  • Откривање на "N" со високи перформанси на саемот во Франкфурт
  • Кумулативната продажба во САД надминува 10 милиони единици
  • Кумулативното производство во Русија надминува 1 милион единици
  • Лансирање на глобалниот луксузен бренд "Genesis"
  • Hyundai Sonata Plug-in Hybrid прогласен за "10 Best Engines" на Ward
  • Лансирање на Genesis G90
2014

2014

2014

  • All-new Genesis победи во 2014 iF Design Award
  • All-new Genesis и i10 победија во Red Dot Design Award
  • Откривање на HED-9 Intrado на Geneva International Motor Show
  • Лансирање на All-new Sonata
  • All-new Genesis доби највисоки оценки за безбедност во историјата на NHTSA
  • Основање на Hyundai Motor студио во Сеул
  • Официјален спонзор на 2014 FIFA World Cup Brazil
  • Вкупното производство на HAOS надминува 1 милион единици
  • Учество на i20 во WRC, освојувајќи прво место во Rally Deutschland
  • Откривање на нова i20 за Европа
  • Официјален спонзор на 2014 Incheon Asian Games
  • Избрани за едни од најдобрите 40 глобални брендови
  • Вкупната глобална продажба на Avante (Elantra) надминува 10 милиони единици
  • Genesis е највисоко рангирана на Residual Value Awards во САД
  • i20 наградена за „Indian Car Of The Year“
  • Лансирање на нова Sonata Hybrid
  • Tucson (ix35) Fuel Cell моторот прогласен за „10 Best Engines Winners“ на Ward’s Auto
2013

2013

2013

  • Лансирање на тимот во World Rally Championship (WRC)
  • Лансирање на Grandeur Hybrid
  • Второ место на Autobild’s (Germany) 2013 Quality Satisfaction Report
  • i10 наградена со Indian Car Of The Year 2014
  • Beijing Hyundai продажбата во Кина надминува 1 милион единици годишно
  • Лансирање на All-new Genesis
  • Два модела на Hyundai се рангираа највисоко на Residual Value Awards во САД
  • Рангирани највисоко за Most Valuable Car Brand во САД
  • Лансирање на New i20 на International Automobile Ausstellung
  • Ix35 (Tucson) Fuel Cell електрични возила беа доставени на градот Копенхаген
  • Centennial на Hyundai именуван за Best Luxury Full-Sized Car, 2 години по ред
  • Genesis рангиран бр.1 на Vehicle Satisfaction Awards (Auto Pacific) – Aspirational Luxury Car во САД
  • Лансирање на МИСТРА на 2013 Shanghai International Automobile Industry Exhibition
  • Sonata рангирана како Most Dependable Midsize Car во САД
  • Првото светско масовно производство на ix35 (Tucson) Fuel Cell електрични возила
  • Santa Fe избрана за 2013 Canadian Utility Vehicle of the Year
  • Откривање на HCD-14, концепт за премиум спортски седан-автомобил на North American International Auto Show
  • Откривање на HND-6, концепт автомобил за следната генерација смарт автомобили на CES
  • Именувани за бр.1 бренд и бр.1 автомобил во 4 автомобилски категории (Equus, Genesis Coupe, итн.)
  • На Strategic Vision’s Total Value Awards
  • Лансирање на Maxcruz
  • Вкупната продажба во САД надминува 8 милиони единици
  • Лансирање на Hyundai Motorsport
  • Откривање на електронски управуваниот AWC HTRAC
  • Вкупното производство од HMI надминува 5 милиони единици
Page sharing
notice close